Актуелно PDF Печати Е-Маил
Фестивал

Фестивал "Пображење"во Вевчани

Во периодот од 16 до 19 Август  Вевчани e домаќин на 8 по ред фестивал на народна култура ,,Пображење,, во организација на Културно Уметничкото Друштво ,, Дримкол ,, од Вевчани.  

Почна градбата на патеката од Саат кула до ОУ

Почна градбата на патеката од Саат кула до ОУ "Климент"

Во рамките на проектот за подобрување на патната инфраструктура во Југозападниот плански регион финансиран од Министерството за локална самоуправа, денес започна изградбата на патеката од Саат кулата до  старото училиште „ Св. Климент Охридски“ . Патеката ќе...

Низ рампи во  Стар град

Низ рампи во Стар град

Од 20 август регулирањето на сообраќајот во стариот дел на градот  ќе се одвива со помош на рампите кои се наоѓаат кај Горна прота и на Македонски Просветители кај Поштата,известија од Ј.П. "Билјанини Извори"

Во недела се одржува меѓународна кајак-кану регата

Во недела се одржува меѓународна кајак-кану регата

Кајак кану клубот и мотонаутика на мирни води "Стрмен" од Охрид оваа година ја организира 18-та.Меѓународна кајак-кану регата на мирни води "Охрид 2018"

ВМРО-ДПМНЕ:Градот е нечист,се отвораат нови депонии

ВМРО-ДПМНЕ:Градот е нечист,се отвораат нови депонии

-Локалната самоуправа предводена од градоначалникот Јован Стојаноски преку бледи фотографии и празни флоскули сака да ја оправда својата неспособност и неработење пред охриѓани. Локалната самоуправа иако се обврза постојано и навремено дека ќе управува со комунални...

Нови канделабри на

Нови канделабри на "Македонија"

Надлежните служби на општина Охрид, денес поставуваа нови канделабри по улицата „Македонија“. Поставувањето на канделабрите е  дел од предвидените активности на локалната власт за доуредување и разубавување на улиците во централното градско подрачје.

Делегација од Куба во  посета на Општината

Делегација од Куба во посета на Општината

Официјална делегација од Куба, предводена од Геобер Гуибер Пардо, шеф на одделот за Европа на кубанското министерство за култура, оствари работна средба со градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски.

Пешачка патека од Саат кулата до ОУ

Пешачка патека од Саат кулата до ОУ "Св.Климент"

По повод, воведувањето во работа на економскиот оператор, што ќе работи на изведба на пешачката патека од Саат кула до Основното училиште Св. Климент Охридски во Охрид, утре 16 август, со почеток во 11 часот (локалитет Саат кула) ќе се обратат, претставник на Министерството...

Хуманитарна продажна акција на

Хуманитарна продажна акција на "Крушевска"

Во рамки на своите хуманитарни активности Црвен крст Охрид во соработка со компанијата Комфи Ангел од Прилеп ќе организира хуманитарна продажна акција на високо квалитетните производи на оваа реномирана компанија, која ќе се реализира на 18.08.2018 (сабота) на плоштадот „...

Одржана

Одржана "Вечер на Живко Чинго"

Синоќа  во атарот на црквата Св. Петка пред спомен обележјето на Живко Чинго  во село Велгошти  се одржа  традиционалната културна манифестација, „Вечер на Живко Чинго“.

 

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

   

38541378_291272901423179_5653279346496897024_n.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Фестивал "Пображење"во Вевчани

vevcani99k.jpgВо периодот од 16 до 19 Август  Вевчани e домаќин на 8 по ред фестивал на народна култура ,,Пображење,, во организација на Културно Уметничкото Друштво ,, Дримкол ,, од Вевчани.


 

Читај повеќе...
 
Почна градбата на патеката од Саат кула до ОУ "Климент"
saat1we.jpgВо рамките на проектот за подобрување на патната инфраструктура во Југозападниот плански регион финансиран од Министерството за локална самоуправа, денес започна изградбата на патеката од Саат кулата до  старото училиште „ Св. Климент Охридски“ . Патеката ќе има два крака во должина од 250 и 275 метри , а за изградбата ќе бидат вложени 3 милиони денари.
Читај повеќе...
 
Низ рампи во Стар град
ra1yyy.jpgОд 20 август регулирањето на сообраќајот во стариот дел на градот  ќе се одвива со помош на рампите кои се наоѓаат кај Горна прота и на Македонски Просветители кај Поштата,известија од Ј.П. "Билјанини Извори"
 
Во недела се одржува меѓународна кајак-кану регата

radvan500kld.jpgКајак кану клубот и мотонаутика на мирни води "Стрмен" од Охрид оваа година ја организира 18-та.Меѓународна кајак-кану регата на мирни води "Охрид 2018"

Читај повеќе...
 
ВМРО-ДПМНЕ:Градот е нечист,се отвораат нови депонии

vmro9m.jpg-Локалната самоуправа предводена од градоначалникот Јован Стојаноски преку бледи фотографии и празни флоскули сака да ја оправда својата неспособност и неработење пред охриѓани. Локалната самоуправа иако се обврза постојано и навремено дека ќе управува со комуналниот отпад, фотографиите од целиот град покажуваат дека таа не го чисти градот и отвора нови депонии.

Читај повеќе...
 
Нови канделабри на "Македонија"
Надлежните служби на општина Охрид, денес поставуваа нови канделабри по улицата „Македонија“. Поставувањето на канделабрите е  дел од предвидените активности на локалната власт за доуредување и разубавување на улиците во централното градско подрачје. kan2wer.jpg
Читај повеќе...
 
Делегација од Куба во посета на Општината
del1w.jpgОфицијална делегација од Куба, предводена од Геобер Гуибер Пардо, шеф на одделот за Европа на кубанското министерство за култура, оствари работна средба со градоначалникот на Охрид, Јован Стојаноски.
Читај повеќе...
 
Пешачка патека од Саат кулата до ОУ "Св.Климент"

jugozapaden45.jpgПо повод, воведувањето во работа на економскиот оператор, што ќе работи на изведба на пешачката патека од Саат кула до Основното училиште Св. Климент Охридски во Охрид, утре 16 август, со почеток во 11 часот (локалитет Саат кула) ќе се обратат, претставник на Министерството за локална самоуправа, градоначалникот на Општина Охрид, Јован Стојаноски и раководителот на Центарот за развој на ЈУГОЗАПАДНИОТ плански регион, Мирјана Лозаноска.   

Читај повеќе...
 
Хуманитарна продажна акција на "Крушевска"
humanist1wer.jpgВо рамки на своите хуманитарни активности Црвен крст Охрид во соработка со компанијата Комфи Ангел од Прилеп ќе организира хуманитарна продажна акција на високо квалитетните производи на оваа реномирана компанија, која ќе се реализира на 18.08.2018 (сабота) на плоштадот „Крушевска Република“ (Чинар). Во периодот од 9-17 ч. ќе бидат изложени надалеку познатите производи на Комфи Ангел, постелнини, перници, јоргани, душеци и др., а посетителите ќе имаат единствена можност истите да ги набават по симболични, промотивно-хуманитарни цени. Дел од средствата собрани од продажбата на производите ќе бидат наменети за помош на ранливите категории на граѓани на Охрид.
 
Одржана "Вечер на Живко Чинго"
ziv1ww.jpgСиноќа  во атарот на црквата Св. Петка пред спомен обележјето на Живко Чинго  во село Велгошти  се одржа  традиционалната културна манифестација, „Вечер на Живко Чинго“.
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive