Актуелно PDF Печати Е-Маил
Паскали-Бунташеска не е веќе директор на Завод и Музеј

Паскали-Бунташеска не е веќе директор на Завод и Музеј

Долгогодишната директорка  во НУ Завод и Музеј, во Охрид, Тања Паскали- Бунташеска, повеќе не е прв човек на оваа престижна установа.

Голем успех на аеро моделарот Климент Масин

Голем успех на аеро моделарот Климент Масин

Воздухопловниот моделар,охриѓанецот Климент Масин на Светскиот куп што деновиве се одржа во Прилеп постига резултат кој е најдобар досега  во областа на воздухопловното моделарството во Охрид,а може да се каже и во Македонија.

СВР-Охрид со детали за вчерашното убиство

СВР-Охрид со детали за вчерашното убиство

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „убиство“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.С. ( 79), З.С. (45) и Д.С. ( 24) сите од Охрид. 

ВМРО-НП ја поздрави средбата Заев-Бакрачески

ВМРО-НП ја поздрави средбата Заев-Бакрачески

Народна партија ја поздравува средбата на Премиерот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и локалната самоуправа на Опшина Охрид кој на овој начин покажа една нова култура на практикување политика во Македонија. Како партија не можеме, а да не го искажеме задо...

Скрческа не сака повеќе да е директор на

Скрческа не сака повеќе да е директор на "Комуналец"

На лично барање за повлекување од функцијата на досегашниот В.Д. директор на Јавното претпријатие „Охридски комуналец“, Елена Скрческа, градоначалникот Никола Бакрачески според своите законски овластувања и надлежности, за нов В.Д. директор на ЈП „Охридск...

 

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОГЛАСИ

 gumno1.jpgProdavam stan vo centar na ul.Jane Sandanski nasproti vila Amerikano 50m2 + 7m2 podrum, so parking prostor, na 3 kat, na juzna strana so pogled na ezero. Ima: spalna soba so terasa,dnevna, kujna, kupatilo i hodnik.10 min od ezero i gradska ~ar{ija. Mnogu ubava i mirna lokacija.

Tel za kontakt: 046266087- 075/696-103

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ

caj.gif

  logo.png

 

 

 

 

 

  

 

ВЕБ

Кај Билјанини со мотори летаа во воздух

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

BenQ E1260 HDR Vo Foto Rex/4500den

novaparat.jpg

За сите аматери што сакаат убава фотографија без премногу напор и подесувања на својот апарат за сликање. BenQ го нудат новиот E1260 HDR со широк агол и 12 мегапикселен сензор. Со своето автоматско подесување вие ќе можете да направите убави фотографии без разлика на светлосната состојбата.Овој модел нуди HDR можности кои овозможува да ги избегне проблемите со многу контрастни и светли околини, преку намалувањето на прекумерната и минималната експозитура со автоматско подесување на контрастот.

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 Видео

Последни Вести

Паскали-Бунташеска не е веќе директор на Завод и Музеј
buntaseska44r.jpgДолгогодишната директорка  во НУ Завод и Музеј, во Охрид, Тања Паскали- Бунташеска, повеќе не е прв човек на оваа престижна установа.
Читај повеќе...
 
Голем успех на аеро моделарот Климент Масин
masinm1qq.jpgВоздухопловниот моделар,охриѓанецот Климент Масин на Светскиот куп што деновиве се одржа во Прилеп постига резултат кој е најдобар досега  во областа на воздухопловното моделарството во Охрид,а може да се каже и во Македонија.
Читај повеќе...
 
СВР-Охрид со детали за вчерашното убиство

svroohrid2q.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „убиство“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.С. ( 79), З.С. (45) и Д.С. ( 24) сите од Охрид. 

Читај повеќе...
 
ВМРО-НП ја поздрави средбата Заев-Бакрачески
vmronp12.jpgНародна партија ја поздравува средбата на Премиерот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и локалната самоуправа на Опшина Охрид кој на овој начин покажа една нова култура на практикување политика во Македонија. Како партија не можеме, а да не го искажеме задоволството од овој процес кој покрај тоа што е од најдиректен интерес на граѓаните на Охрид, претставува и еден нов начин на практикување на политиката кој до скоро не беше замислив.
Читај повеќе...
 
Скрческа не сака повеќе да е директор на "Комуналец"

elena55b.jpgНа лично барање за повлекување од функцијата на досегашниот В.Д. директор на Јавното претпријатие „Охридски комуналец“, Елена Скрческа, градоначалникот Никола Бакрачески според своите законски овластувања и надлежности, за нов В.Д. директор на ЈП „Охридски комуналец“ го именува Александар Китески.

Читај повеќе...
 
Што се случи на улица "Будва" во Охрид
policija4000k.jpgПопладнево на улицата "Будва" во Охрид дошло до пресметка меѓу двајца возрасни мажи,при што едниот од нив се здобил со повреди и наводно  останал да лежи на улицата.Тоа се неофицијалните информации кои се достапни до овој момент.Од полицијата засега нема официјална изјава.
Читај повеќе...
 
Оливер Арсовски ја потврди неофицијалната вест
oliver1q.jpgОливер Арсовски потврди за САКАМДАКАЖАМ.МК дека е разрешен од функцијата директор на Охридско лето.
Читај повеќе...
 
Бакрачески му се заблагодари на Заев за..
za3eer.jpgПремиерот Зоран Заев имаше одделни средби со градоначалниците на Охрид и Струга, Никола Бакрачески и Мустафа Забзун, на која што градоначалниците изразија голема благодарност до Заев, кој, на негова иницијатива, ги покани првите луѓе на двете општини за да разговараат и да најдат решенија за проблемите со кои се соочуваат овие два града, во интерес на граѓаните, соопшти Владата.
Читај повеќе...
 
И се заканувал на родената мајка со нож под грло

svroohrid2q.jpgПоради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „семејно насилство“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против лицето Т.С. (43)  од Охрид.

Читај повеќе...
 
СДСМ-Дебарца е против депонија во оваа Општина
debarca9.jpgСДСМ-Дебарца е притив најавената изградба на место за депонирање на отпад во  оваа Општина,
Читај повеќе...
 

Реклами

544152_210629159119664_747594397_n.jpg
img_1108.jpg 
logo_ohridlive_1.jpg 
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg

ohleto.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

  logoprepoznatlivo.jpg

  rezultati.jpg 

Општина Охрид

 
msnastani.jpg

 

 

    

letra.jpg

  

   

OhridLive