Актуелно PDF Печати Е-Маил
Нови 165 заболени од ковид-19,во Охрид 10

Нови 165 заболени од ковид-19,во Охрид 10

Седум лица починаа во изминатото деноноќие по компликации од коронавирус, двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово, еден пациент од Струга, еден од Кочани и еден пациент од Неготино, соопшти Министерството за здравство. Во последните 24 часа се направени 1.454 тест...

Започна реконструкцијата на улицата

Започна реконструкцијата на улицата "Охридска Бригада

Надлежните служби на Општина Охрид, денес започнуваат со градежни активности за реконструкција и асфалтирање на ул. „Охридска Бригада “ во должина од 527 метри. Во рамки на градежните активности предвидено е замена на стариот тампон со нов, вадење   на стари...

Давеник на градскиот кеј

Давеник на градскиот кеј

Попладнево  на градскиот кеј во Охрид откриен е давеник.Полицијата врши увид.Засега не се знае причината за давењето,ниту идентитетот на давеникот.Портпаролот на СВР-Охрид Стефан Димоски детали за настанот најави за подоцна.

Собирач на шумски плодови паднал од карпа, го спасиле...

Собирач на шумски плодови паднал од карпа, го спасиле...

Оперативниот центар на Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид, во 9:00 часот, прими повик од граѓанин за случена несреќа при пад на лице на карпест терен, со кое заедно биле да собираат шумски плодови, напишаа на својот официјален сајт од Планинската Спасите...

Амбасадорот Жбогар во посета на НП Галичица

Амбасадорот Жбогар во посета на НП Галичица

Денес, во рамките на посетата  на Охрид, амбасадорот на Европската Унија во Северна Македонија оствари посета на Репродуктивниот центар за европски елен на Националниот парк Галичица. За потсетување, Репродуктивниот центарсе наоѓа на локалитететот „Косто бачило...

Нови 173 заболени  од ковид-19,во Охрид 10

Нови 173 заболени од ковид-19,во Охрид 10

Во изминатите 24 часа починати се 15 лица по компликации од ковид-19, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар, соопшти Министерството за здравство. Ова е највисоката дневна бројка на починати лица по компликаци...

Жбогар:Дојден сум Охрид да го сочува статусот во...

Жбогар:Дојден сум Охрид да го сочува статусот во...

Дојден сум во Охрид да дадам поддршка  Охрид да го сочува статусот во УНЕСКО.рече денес евроамбасадорот Самуел Жбогар кој со градоначалникот Константин Георгиески беа во обиколка на една од најатрактивните плажи кај Горица каде што деновиве беа отстранети бројни ша...

Физичка пресметка на тројца охриѓани на

Физичка пресметка на тројца охриѓани на "АСНОМ"

  На  01.07.2020 година околу 18 часот,  на булеварот „Асном“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу три  лица  , сите од Охрид. Против учесниците, ќе биде поднесена соодветна пријава.

Кај Пештани откриени четири риболовни мрежи

Кај Пештани откриени четири риболовни мрежи

На 02.07.2020 година во 00.0 часот, при преземање мерки против „незаконит риболов“, полициски службеници од СВР Охрид, на брегот на Охридското езеро, кај  Пештани, пронајдоа четири мрежи со уловени 74 парчиња риба белвица, кои се одземени и предадени на Хидробиолошки зав...

Заврши реконструкцијата на дел од тротоарот на...

Заврши реконструкцијата на дел од тротоарот на...

Деновиве завршија работните активности за реконструкција на тротоарот и велосипедската патека на булеварот „Туристичка“ на потегот од ОУ „Григор Прличев“ до крстосницата со улица „Даме Груев“.

 

Спорт

Занимливости

Живот

Click for Охрид, Macedonia Forecast
bigorski.jpg
infel_logo_1.jpg    
Авто Вести

ОПШТИНА ОХРИД

msnastani.jpg

WEDDING

k shpanec.jpg

ЛЕКОВИТИ ЧАЕВИ РЕЦЕПТИ.. ................ ....ОХРИДСКО ЛЕТО 2018

caj.gif

ohleto_160_80.jpg

ВЕБ

Страдална седмица Воскресение Христово

Хардвер

Објавени спефикациите и цената за Sandy Bridge


sandybridge_thumb.jpgОбјавени спефикациите и цената за Sandy Bridge

На страниците на EXPreview објавени се спефикациите, цената и датумот кога ќе биде претставена новата генерација на процесори од Intel, Sandy Bridge.

Видео

ЛИТИЈА - ЕОРДИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНОСЕЦ СТРУГА

Иновации

Најнови технолошки чуда

robototlola.jpgНа тукушто завршениот Саем за наука и технологија во Хановер беа претставени многу интересни достигнувања. Роботот Лола, електромобилот, еколошкиот цемент, се само неколку од достигнувањата кои ја заинтересираат светската јавност.

Софтвер

Хардверски антивирус

kaspersky-antivirus.jpg
 Руската компанија за компјутерска безбедност Kaspersky,  патентираше хардверски вградено антивирусно решение. Антивирусниот систем базиран на вградени хардверски модули може да се користи за чистење на веќе заразени компјутерски систами, а користи надградба на својата антивирусна база независно од самиот систем.     Извор :Ентер

 

Видео

Последни Вести

Започна реконструкцијата на улицата "Охридска Бригада
ohridskab1.jpgНадлежните служби на Општина Охрид, денес започнуваат со градежни активности за реконструкција и асфалтирање на ул. „Охридска Бригада “ во должина од 527 метри. Во рамки на градежните активности предвидено е замена на стариот тампон со нов, вадење   на стариот асфалт и асфалтирање по целата должина  на улицата. Проектот е дел од Програмата за уредување на градежно земјиште  за 2020 година и е вреден 2 000 650 денари, средства обезбедени од буџетот на Општина Охрид.
Читај повеќе...
 
Давеник на градскиот кеј
svrohrid2q.jpgПопладнево  на градскиот кеј во Охрид откриен е давеник.Полицијата врши увид.Засега не се знае причината за давењето,ниту идентитетот на давеникот.Портпаролот на СВР-Охрид Стефан Димоски детали за настанот најави за подоцна.
 
Собирач на шумски плодови паднал од карпа, го спасиле...
povredens1q.jpgОперативниот центар на Планинската Спасителна Служба при Црвен крст Охрид, во 9:00 часот, прими повик од граѓанин за случена несреќа при пад на лице на карпест терен, со кое заедно биле да собираат шумски плодови, напишаа на својот официјален сајт од Планинската Спасителна Служба.
Читај повеќе...
 
Амбасадорот Жбогар во посета на НП Галичица

sozbogar1q.jpgДенес, во рамките на посетата  на Охрид, амбасадорот на Европската Унија во Северна Македонија оствари посета на Репродуктивниот центар за европски елен на Националниот парк Галичица. За потсетување, Репродуктивниот центарсе наоѓа на локалитететот „Косто бачило“ и е со површина од 86 хектари, а во него е сместено матичното стадо од 30 единки, од кои 24 женки и 6 мажјаци, а веќе има и подмладок на мали еленчиња.

Читај повеќе...
 
Жбогар:Дојден сум Охрид да го сочува статусот во...

kostazb1.jpgДојден сум во Охрид да дадам поддршка  Охрид да го сочува статусот во УНЕСКО.рече денес евроамбасадорот Самуел Жбогар кој со градоначалникот Константин Георгиески беа во обиколка на една од најатрактивните плажи кај Горица каде што деновиве беа отстранети бројни шанкови и платформи.

Читај повеќе...
 
Физичка пресметка на тројца охриѓани на "АСНОМ"
 
tepacka1qq.jpgНа  01.07.2020 година околу 18 часот,  на булеварот „Асном“ во Охрид, нарушен е јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу три  лица  , сите од Охрид. Против учесниците, ќе биде поднесена соодветна пријава.
 
Кај Пештани откриени четири риболовни мрежи
mrezivist1q.jpgНа 02.07.2020 година во 00.0 часот, при преземање мерки против „незаконит риболов“, полициски службеници од СВР Охрид, на брегот на Охридското езеро, кај  Пештани, пронајдоа четири мрежи со уловени 74 парчиња риба белвица, кои се одземени и предадени на Хидробиолошки завод Охрид. СВР Охрид презема мерки за пронаоѓање на лицата кои се сторители на казненото дело „незаконит риболов“, против кои ќе поднесе соодветна пријава.
 
Заврши реконструкцијата на дел од тротоарот на...
velosi1q.jpgДеновиве завршија работните активности за реконструкција на тротоарот и велосипедската патека на булеварот „Туристичка“ на потегот од ОУ „Григор Прличев“ до крстосницата со улица „Даме Груев“.
Читај повеќе...
 
По сообраќајка охриѓанец навредувал полицаец
svrohrid2q.jpgНа 30.06.2020 околу 18 часот на улицата „Бистрица“ охриѓанец , по случена сообраќајна незгода, го нарушил јавниот ред и мир со дрско и непристојно однесување кон полициски службеник. Против него ќе биде поднесена соодветна пријава.
 
Проект: "Ваш реонски општинар"
proekto1.jpgОпштина Охрид започнува реализација на проектот“  Ваш реонски општинар“.  Со проектот Локалната власт се   доближува до  граѓаните  со цел да се   овозможи  на лице место да  се примаат   забелешки  за комуналните  проблеми  со кои тие се соочуваат , да се  увиди  состојбата на самото место односно самата улица и  да се  постапи  по сите забелешки кои се во надлежност на Општина Охрид.
Читај повеќе...
 

Реклами

img_1108.jpg 
  
54bcb16d94985.jpg
logo1.jpg    
  hotel-mir1-zlatibor-zute-strane-imenik.jpg
biljani.jpg
ineks.jpg


panam.jpg
palmer_logo.jpg
logo_kultura.jpg   
    
 

Контакт

Доколку имате некоја забелешка за ефикасноста и функционалноста на нашиот сајт од технички аспект, контактирајте со администаторот. Контакт...

decarotari.jpg

Copyright © 2008 by OhridLive

logoprepoznatlivo.jpg  

   

logo_ohridlive_1.jpg
  

 

 

  

   

OhridLive